بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (35)چاپ نخست: خرداد ماه ۱۳۹4

شابک:

-

قیمت: 6000 تومان
 
بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (35)
 
اجرا: مؤسسة فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران ـ معاونت پژوهشی
نظارت: دکتر محمودرضا گلشن‌پژوه
گردآوری و تدوین: مرضیه عزیزیان
کد بازیابی در کتابخانه دیجیتالی دید: DF50BFF
 
طی دورة تحت پوشش این بولتن، بیست‌وهشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با محورهایی همچون تصویب 34 قطعنامه در رابطه با طیف گسترده‌ای از مسائل و سه بیانیة ریاست شورا در کنار ارائة گزارشی از این نشست، همچنین اعلام نتایج گزارش بررسی ادواری جهانی پانزده کشور برگزار شد. طی این دوره شورا تصمیم گرفت تا گزارشگر ویژة حق حفظ حریم خصوصی و کارشناس مستقل بهره‌مندی کامل از حقوق بشر توسط افراد مبتلا به زالی را ایجاد نماید. همچنین مأموریت گزارشگر ویژه در زمینة حقوق فرهنگی، کارشناس مستقل حقوق بشر و محیط زیست، و کنترل و نظارت بر فعالیت‌های شرکت‌های نظامی و امنیتی خصوصی را تمدید کرد و انجمن حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون را تأسیس نمود. این نهاد همچنین مأموریت گزارشگران ویژة سوریه، ایران، جمهوری دموکراتیک خلق کره، و میانمار را نیز تمدید کرد و قطعنامه‌هایی را نیز درخصوص وضعیت فلسطین اشغالی، سوریه، ایران، کرة شمالی، لیبی، عراق، گینه، و هائیتی به تصویب رساند.
در بخش اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، گزارش زید راعد الحسین، دربارة عملکرد این نهاد در سال 2014 به‌چشم می‌خورد. وی در این گزارش اظهار داشت: در قرن جدید و پیچیده‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، خطرات واقعی در واکنش به خشونت‌های افراطی وجود دارد، رهبران و تصمیم‌گیرندگان در چنین شرایطی درک خود را از اصول عمیق‌تری که زیربنای سیستم امنیت جهانی است، یعنی اصل اجتناب از جنگ که درحدود هفتاد سال پیش ازسوی دولت‌ها ارائه شده از دست خواهند داد. وی همچنین داعش را علت ریشه‌ای افراط‌گرایی و عملیات تروریستی دانست که موجب گسترش وحشت در سوریه، عراق، و به‌تازگی در لیبی شده و یک ظلم و ستم آشکار را به نمایش گذاشته است. همچنین ابراز تأسف دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد نسبت به رفتار نژادپرستانه در جریان مسابقة فوتبال دو تیم اروپایی که منجربه برخورد ناشایست با یک هوادار سیاه‌پوست شده بود و همین‌طور درخواست این نهاد برای مبارزه با تشدید حملات علیه زال‌ها در شرق آفریقا که از سال 2014 شدت بیشتری گرفته در کنار ابراز نگرانی شدید از نسل‌کشی در عراق توسط گروه تروریستی داعش، و همین‌طور انتقاد از نحوة محاکمة رئیس‌جمهور سابق مالدیو، ازجمله مواردی است که در این بخش به آنها پرداخته شده است.
در بخش کمیته‌های فرعی، ابراز نگرانی یونیسف از ربوده شدن کودکان توسط گروه‌های مسلح در جنوب سودان مورد توجه قرار گرفته است. یونیسف طی بیانیه‌ای، ربوده شدن شمار زیادی از نوجوانان پسر که برخی از آنها تنها سیزده سال دارند، توسط گروه‌های مسلح در نزدیکی مالاکا در شمال سودان جنوبی را به‌شدت محکوم کرد.
در قسمت اظهارات مقامات و کارشناسان سازمان ملل نیز این موارد ملاحظه می‌شوند: پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین‌المللی شادی و آغاز نوروز، که وی در این پیام از تمامی کشورهای جهان خواستار تلاش برای ایجاد جهانی پر از شادی شد؛ ابراز نگرانی معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر از روند لغو مجازات اعدام، ایوان سیمونوویچ، طی اظهاراتی به شورای حقوق بشر سازمان ملل دراین‌خصوص گفت: با وجود پیشرفت‌هایی که در رابطه با لغو جهانی مجازات اعدام در سال‌های اخیر مشاهده می‌شود، همچنان چالش‌های عمده‌ای باقی است؛ درخواست انجام تغییرات سریع‌تر برای دستیابی به برابری جنسیتی ازسوی مقام ارشد سازمان ملل متحد، که طی آن لاکشمی پوری، معاون مدیر اجرایی نهاد زنان سازمان ملل متحد اعلام کرد با وجود گذشت بیست سال از اجرای تعهدات موجود در اعلامیة پکن توسط کشورهای مختلف، هنوز هیچ کشوری به برابری جنسیتی دست پیدا نکرده است؛ درخواست سازمان ملل برای تحمل تفاوت‌ها در روز جهانی بدون تبعیض، که در این گزارش بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، ابراز داشت: همة انسان‌ها حق دارند با حفظ احترام و کرامت زندگی کنند.
نگاهی به اقدامات آمریکا در اجلاس بیست‌وهشتم شورای حقوق بشر با تأکید بر اعلام مخالفت این کشور با چهار قطعنامه‌ای که ازسوی این شورا علیه فعالیت‌های رژیم اسرائیل صادر شده بود نیز ازجمله گزارش‌هایی است که در بخش تحولات مربوط به حقوق بشر در آمریکا مورد توجه قرار گرفته است.
در بخش تحولات مربوط به حقوق بشر در سایر کشورها نیز این موارد به‌چشم می‌خورند: ابراز خشنودی سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل از لغو مجازات اعدام در ساحل عاج و سورینام، نگاهی به گزارش وضعیت مجازات اعدام در سراسر جهان ازسوی ای‌بی‌سی نیوز، درخواست سازمان ملل متحد از پاکستان دربارة تعلیق مجدد مجازات اعدام در این کشور، گزارش جدید سازمان ملل متحد دربارة وضعیت مدافعان حقوق بشر در لیبی و افزایش فشار و تهدید علیه آنها، بررسی روابط سوئد و عربستان درپی مواضع اخیر وزیر خارجة سوئد دربارة وضعیت نامساعد حقوق بشر در عربستان، نامة سرگشادة جمعی از فعالان حقوق بشر جهت آزادی زندانیان عقیدتی در بحرین به دولت این کشور، هشدار کارشناس سازمان ملل دربارة وضعیت اقلیت روما، هشدار معاون کمیساریای عالی حقوق بشر دربارة نقض حقوق فلسطینیان، و هشدار مقامات سازمان ملل متحد دربارة وضعیت زنان، کودکان و سالمندان در اوکراین.
اما در بخش پایانی یعنی تحولات حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران، ادعاهای مرکز اسناد حقوق بشر ایران دربارة نادیده انگاشتن حقوق زندانیان در جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفته است.