بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (37)چاپ نخست: آبان ماه ۱۳۹4

شابک:

-

قیمت: 6000 تومان
 
بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (37)
 
اجرا: مؤسسة فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران ـ معاونت پژوهشی
نظارت: دکتر محمودرضا گلشن‌پژوه
گردآوری و تدوین: مرضیه عزیزیان
کد بازیابی در کتابخانه دیجیتالی دید: 05AE1BF
 
 
طی دوره تحت پوشش این بولتن، سی‌امین جلسه شورای حقوق بشر از 14 سپتامبر تا 2 اکتبر 2015 (23 شهریور تا 10 مهر ماه) در شهر ژنو برگزار شد. این نهاد پس از تصویب 32 قطعنامه در طیف وسیعی از مسائل به کار خود خاتمه داد. شورا همچنین در این دوره بررسی ادواری جهانی چهارده کشور (بلاروس، ایالات متحده آمریکا، مالاوی، مغولستان، پاناما، مالدیو، آندورا، بلغارستان، هندوراس، لیبریا، جزایر مارشال، کرواسی، جامائیکا، و لیبی) را به تصویب رساند و سه تن از گزارشگران ویژه شورای حقوق بشر و چهار نفر از اعضای کمیته مشورتی را منصوب کرد. در این نشست همچنین شورا توصیه نمود که دبیرکل، «انجمن مردم آفریقایی‌تبار» را به‌منظور ارائه یک سازوکار مشورتی برای مردم آفریقایی‌تبار خارج از کشور و همین‌طور ارائه مشورت به شورای حقوق بشر برای شناسایی مشکلات و نیازهای این مردم ایجاد نماید.
از سوی دیگر در این دوره 47 عضو این شورا آخرین گزارش کمیسیون تحقیق در سوریه، گزارش شفاهی دفتر کمیساریای عالی درمورد وضعیت اوکراین و گزارش کمیساریای عالی درخصوص سریلانکا را استماع نمودند. درمجموع در این دوره از نشست شورا، 22 گفتگوی تعاملی با کارشناسان و نهادهای حقوق بشری، و همین‌طور شش میزگرد موضوعی برگزار شد. بررسی وضعیت حقوق بشر در فلسطین و دیگر سرزمین‌های اشغالی عربی از دیگر نکات مورد توجه در این نشست بود.
در بخش اظهارات مقامات و کارشناسان سازمان ملل نیز این گزارش‌ها به‌چشم می‌خورند: انتقاد فیلیپ آلستون، گزارشگر ویژه فقر شدید و حقوق بشر سازمان ملل از عملکرد بانک جهانی ـ به‌عنوان مهم‌ترین بازیگر بین‌المللی در کاهش فقر ـ نسبت به حقوق بشر؛ انتقاد هفده گروه شفافیت و حقوق بشر بین‌الملل ازجمله بنیاد نور خورشید، بنیاد مرز الکترونیک، مطبوعات آزاد، بنیاد دولت باز، دیده‌بان حقوق بشر و دیگر گروه‌ها، به عملکرد «شبکه اجتماعی توئیتر» به‌دلیل مسدود نمودن سایت‌های نمایشگر توئیت‌های حذف‌شده سیاستمداران؛ تأکید جمعی از مقامات سازمان ملل در نیویورک، در حاشیه برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز، برای افزایش تلاش به‌منظور پایان دادن به این بیماری همه‌گیر تا 2030؛ انتقاد گزارشگران ویژه سازمان ملل مصادف با سیزدهمین سالروز جهانی مبارزه با مجازات اعدام از به‌کارگیری مجازات اعدام ازسوی برخی دولت‌ها برای مبارزه با مواد مخدر؛ هشدار فرانسوا کرپیو، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درمورد حقوق بشر مهاجران، به اتحادیه اروپا درخصوص برقراری استراتژی جامع و منسجم مبتنی‌بر حقوق بشر در رابطه با موضوع مهاجرت.
در این شماره در بخش کمیته‌های فرعی و سایر نهادها نیز، تحلیل‌هایی درخصوص راه‌اندازی اردوگاه آژانس پناهندگان سازمان ملل برای آوارگان عراقی در استان الانبار؛ درخواست سازمان بهداشت جهانی از کشورهای اهداکننده برای انجام اقدامات بیشتر در سوریه؛ درخواست آژانس‌های سازمان ملل برای پایان دادن به خشونت و تبعیض علیه همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، فراجنسیتی‌ها و میان جنسی‌ها؛ و هشدار یونیسف درباره سوءتغذیه شدید کودکان یمنی به‌چشم می‌خورد.
همچنین رویدادها و تحولات مربوط به معاهدات حقوق بشری شامل، اعلام نتایج هشتادوهفتمین نشست کمیته رفع تبعیض نژادی، همراه با بررسی گزارش کشورهای کلمبیا، کاستاریکا، نیجریه، سورینام، جمهوری سابق یوگسلاوی مقدونیه، جمهوری چک، نروژ و هلند؛ اعلام نتایج پنجاه‌وششمین جلسه کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، همراه با بررسی گزارش کشورهای بروندی، ایتالیا، گویان، عراق، مراکش، سودان و یونان؛ و اعلام نتایج هفتادمین جلسه کمیته حقوق کودک، همراه با بررسی گزارش کشورهای بنگلادش، برزیل، شیلی، کوبا، قزاقستان، ماداگاسکار، لهستان، تیمور شرقی و امارات متحده عربی، بود.
اعتراض کارشناسان سازمان ملل متحد نسبت به صدور حکم زندان برای فعالان حقوق بشر در آذربایجان؛ درخواست کارشناسان سازمان ملل برای توقف فوری اعدام کودکان در عربستان؛ درخواست کارشناس سازمان ملل از ترکیه درخصوص تقویت سازوکارهای پیشگیری از شکنجه؛ درخواست کارشناسان سازمان ملل برای آزادی شاعر قطری؛ سفر فرستاده سازمان ملل به عربستان سعودی برای حل بحران یمن؛ فراخوان عفو بین‌الملل برای تشکیل کمیسیون تحقیق درباره یمن؛ محکومیت استفاده از خشونت جنسی به‌عنوان «تاکتیک جنگ» در عراق و سوریه ازسوی شورای امنیت؛ هشدار کارشناسان سازمان ملل نسبت به اعدام کودکان در پاکستان نیز در بخش تحولات مربوط به حقوق بشر سایر کشورها مورد توجه قرار گرفته است.
اما در بخش پایانی یعنی تحولات حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران، اعتراض کارشناسان حقوق بشر نسبت به اعدام دو مجرم نوجوان در ایران؛ و گزارش احمد شهید در روز جهانی علیه مجازات اعدام با انتقاد از اعمال مجازات اعدام برای جرائم مربوط به مواد مخدر در ایران مورد بررسی قرار گرفته است.