گزیده تحولات جهان 16چاپ نخست: تیر ۱۳۸۲

شابک:964-5910-49-8

قیمت: ۱۵۰۰ تومان

خرید

 
گزیده تحولات جهان 16
 
نظارت و تدوین: محمودرضا گلشن‌پژوه
انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران، گزیده تحولات
 
 
هم‌آوایی اتحادیه اروپایی، روسیه و ژاپن، با ادعاهای آمریکا مبنی بر خواست جمهوری اسلامی ایران برای ساخت تسلیحات کشتار جمعی و نتیجتاً اعمال فشار برای پذیرش پروتکل الحاقی معاهده منع تولید (NPT) از یک سو، و افزایش ادعاهای نقض حقوق بشر در ایران به‌واسطه مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی ـ کانادایی از سویی دیگر، فضای مانور جمهوری اسلامی در صحنه بین‌الملل را در حد فاصل تیر ماه سال جاری به یکباره محدود کرد. استفاده از کارت ایران توسط روسیه و اتحادیه اروپایی برای کسب نظر مساعد ایالات متحدة خشمگین از انفعال آنان در جنگ عراق، همچنین سوگیری همه‌جانبه دستگاه‌های تبلیغاتی غرب برای بزرگنمایی آزمایش موشک شهاب ۳، مخالفت ایران در پیوستن به پروتکل ۲ + ۹۳ و نهایتاً وضعیت حقوق بشر در داخل کشور از جمله عواملی بود که باعث تکاپو و جنب‌وجوش بسیار دستگاه دیپلماسی و حتی نهادهای اجرایی ـ قضایی و تقنینی داخلی در مقابله با این توطئه‌های مشترک گردید.
با این حال، منطقه تلاطمات دیگری را نیز آبستن شده است. حرکت کند و بطئی روند صلح خاورمیانه، ناآرامی‌های روزانه همسایه اشغال شده غربی، انتخابات پارلمانی در کویت، تلاش دوباره کشورهای ساحلی دریای مازندران برای تقریب دیدگاه‌ها و ده‌ها رویداد دیگر، خاورمیانه را همچون گذشته در کانون توجهات بین‌المللی قرار داده است.
در این شماره از کتاب گزیده تحولات نیز تلاش بر آن بوده تا با تحت پوشش قرار دادن کلیه وقایع مهم رخ داده در حد فاصل تیر ماه، تحلیل‌ها، دیدگاه‌ها و نظریات مختلف از نویسندگان و کارشناسان گوناگون گردآوری شده، صحنه واقعی بازی تا حد امکان برای پژوهشگران و متخصصان داخلی روشن و شفاف گردد.
بخش «ادبیات کاخ سفید» از قسمت‌های جدید این شماره است که امیدواریم ضمن ارائه مداوم و بدون وقفه آن بتوانیم خطوط القای مقامات و رسانه‌های ایالات متحده در خصوص جمهوری اسلامی ایران را با یک دسته‌بندی دقیق، برای خوانندگان عزیز کتاب گزیده تحولات جهان مشخص بسازیم.