همایش پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سپهبد قاسم سلیمانی

سخنرانی دکتر حسین اکبریبه نقل از روابط عمومی مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، دکتر حسین اکبری، کارشناس ارشد مسائل منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در لیبی، در همایش «پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سپهبد قاسم سلیمانی» اظهار داشت: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند در برابر اقدام آنها در ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران پاسخی بدهد؛ ولی با پاسخ قاطع ایران و ایجاد موج گسترده‌ای در ایران، عراق و بسیاری از کشورها، که در راستای محکوم کردن این اتفاق راه افتاد، آمریکا قدرت جریان مقاومت را دریافت.

دکتر حسین اکبری با بیان اینکه درحال‌حاضر علم مبارزه با نژادپرستی، جریان تکفیر و نظام سلطه در دست جریان مقاومت است اظهار داشت: اینک جریان مقاومت به نقطه اتکای کشورهای منطقه تبدیل شده است؛ زیرا این گفتمان توانسته است هیمنه و اقتدار آمریکا را زیرسؤال ببرد. اکنون بسیاری از کشورها متوجه شده‌اند که مقابله با آمریکا کار پیچیده‌ای نیست اگر اراده‌ای در این زمینه وجود داشته باشد؛ خوشبختانه اکنون می‌بینیم که اراده قوی در بین امت‌های اسلامی برای مبارزه با زیاده‌خواهی‌ جریان سلطه به‌وجود آمده است.

دکتر حسین اکبری در ادامه ویژگی‌های شخصیتی سردار سلیمانی را بیان کرد و اظهار داشت: شهید سلیمانی در کارهایشان بسیار اخلاص داشتند و حتی با دشمنان خود نیز باصداقت برخورد می‌کردند. ایشان در تصمیم‌گیری‌هایشان منافع عموم را درنظر می‌گرفتند و در مذاکرات سیاسی به‌صورت منطقی برخورد می‌کردند. یکی دیگر از ویژگی‌های سردار سلیمانی ولایت‌مداری بود؛ ایشان تبعیت از ولایت را شرط ایمان می‌دانستند.

دکتر حسین اکبری با اشاره به نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش، ازجمله در سوریه ادامه داد: در جریان تحولات در سوریه، خیلی‌ها فکر می‌کردند که این کشور ازدست رفته است و نمی‌توان اقدامی را انجام داد؛ ولی ایشان معادله را در سوریه عوض کردند و نشان دادند که نظام سلطه آن‌طور که می‌گوید قدرتمند نیست. وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نگاه برخی از کشورهای منطقه به موضوع امنیت گفت: این کشورها در طول این سال‌ها تصور می‌کردند که امنیت را می‌توانند بخرند؛ ولی اکنون متوجه شده‌اند که امنیت خریدنی نیست و در جریان همکاری منطقه‌ای امنیت حاصل می‌شود. جنایت بزرگ آمریکا علیه سردار سلیمانی فضا را برای همگان روشن کرد و کسانی که به‌دنبال تعامل با آمریکا بودند، با این اتفاق متوجه عمق جنایت آمریکایی‌ها شدند.