شکست سیاست های تحریمی ترامپ علیه اروپا


روزنامه هاندلزبلات آلمان روز گذشته خبر داد که لوله گذاری پروژه نورد استریم 2 از شنبه 5 دسامبر(15 آذر) ادامه خواهد یافت.

پروژه نورد استریم 2 پس از توقفی یکساله به دلیل کنار رفتن کشتی های مخصوص لوله گذاری اروپایی از ترس تحریم های آمریکا از سر گرفته خواهد شد. ظاهرا کشتی روسی آکادمیک چرسکی شش درصد باقیمانده لوله گذاری خط لوله 1222 کیلومتری از روسیه به آلمان را ادامه خواهد داد. این خط لوله انتقال گاز طبیعی از شهر ویبورگ، در کشور روسیه آغاز شده و پس از عبور از بستر دریای بالتیک، در شهر گرایفسوالد، آلمان پایان می‌یابد. ظرفیت انتقال گاز طبیعی این خط لوله روزانه معادل 150 میلیون متر مکعب می‌باشد. این پروژه علاوه بر روسیه، برای کشورهایی چون جمهوری چک هم بسیار سودآور است. واردکنندگان گاز در اروپا به سرنوشت این پروژه چشم دوخته‌اند به نحوی که 14 کشور اروپایی از جمله آلمان بیش از 50 درصد گاز خود را از روسیه وارد می کنند.

موسسه مشاوره انرژی وود مکنزی اعلام کرده است که در صورت تکمیل خط لوله نورد استریم 2 از روسیه به آلمان، قیمت گاز در اروپا کاهش قابل توجهی خواهد داشت. اگر نورد استریم 2 ناتمام باقی بماند، قیمت شاخص گازTTF اروپا در سال آینده میلادی حدود 4 دلار در هر واحد گرمایی خواهد بود ولی اگر این پروژه در اوایل 2021 تکمیل شود، متوسط قیمت گاز در اروپا در سال آینده 3 دلار خواهد بود و به این ترتیب انتظار می رود پس از آغاز انتقال گاز طبیعی از طریق این خط لوله، قیمت گاز در اروپا 25 درصد کاهش یابد.

ایالات متحده بویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ از منتقدین جدی این پروژه بوده و با تحریم شرکت های اروپایی درگیر در این پروژه تمام تلاش خود را برای توقف این پروژه انجام داد. نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا به دنبال تصویب قانونی تا پیش از پایان سال 2020 هستند که تحریمها علیه نورد استریم 2 را تشدید می کند. جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا نیز ضمن مخالفت با نورد استریم 2 امید اندکی درباره رفع ضدیت با این پروژه پس از مراسم تحلیف رییس جمهور جدید آمریکا در ژانویه باقی گذاشته است. اما علیرغم این فشارها به نظر می رسد با اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ 9 حامی مالی نورد استریم 2 با وجود عصبانیت فزاینده آمریکا از این پروژه و ادامه مخالفت ها شاید به شکلی ضعیف تر از جانب بایدن؛ در این پروژه استراتژیک اروپایی باقی بمانند. تاکنون شرکت OMV به همراه رویال داچ شل، یونی پر، انژی و وینترشال به فاینانس این پروژه کمک کرده اند. جودیت هارتمان، مدیرمالی انژی نیز ابراز امیدواری کرده که نورد استریم 2 طی ماه های آینده تکمیل شود. به نظر می رسد علیرغم اختلافات عمیق بین اروپا و روسیه در موضوعات مختلف سیاست خارجی، به دلیل منافع مشترکی که دو طرف از تکمیل پروژه نورد استریم 2 خواهند داشت این پروژه به زودی تکمیل و عملیاتی شود و در صورت تحقق این امر شکست دیگری بر استراتژی فشار از طریق تحریم ثبت خواهد شد.