گزارش نشست تخصصی با عنوان

اندیشه محور مقاومت در مکتب امام خمینی (ره)

با حضور و سخنرانی سردار حسین دهقانمشاور فرمانده کل قوا در امور نظامی گفت: محور مقاومت و اقدامات سردار سلیمانی نشان داد که اگر ما در کنار کشوری می‌ایستیم برای خودمان چیزی نمی‌خواهیم، بلکه به دنبال ایجاد صلح، آرامش و امنیت برای آن کشور هستیم.

سردار حسین دهقان طی سخنانی در نشست اندیشه مقاومت در مکتب امام راحل با بیان اینکه راهی که در آن نجات وجود دارد و مسیر سعادت را در خود دارد، اعتقاد به توحید و حاکمیت خدا است، اظهار کرد: مسیر حق پایانی جز پیروزی ندارد، اما این پیروزی ساده به دست نمی‌آید، بلکه مخالفان جدی و موانع فراوان دارد، بنابراین درگیری و مبارزه همواره بین جبهه حق و باطل وجود دارد.

وی افزود: ما در همه مقاطع انقلاب این را دیده‌ایم که الهامات یا پیروزی حق خود را به ما نشان داده است. مقاومت و ایستادگی هم در این راه باید وجود داشته باشد تا با امید به پیروزی مشکلات این مسیر هموار شود.

دهقان با بیان اینکه دشمن‌شناسی یکی از ابعاد فکری اصلی در اندیشه امام است، اظهار کرد: درک صحیح از عوامل شکست و پیروزی به انجام عمل مناسب در زمان مناسب می‌انجامد و این را می‌توان بصیرت یا دشمن‌شناسی دانست.

مشاور فرمانده کل قوا در امور نظامی ادامه داد: عنصر مقاومت در اندیشه امام تلفیقی از منطق، عقلانیت و تدبیر است که با شور و احساسات همراه می‌شود و در جایی کارایی خود را نشان می‌دهد که دشمن وقتی در مسیر ما دامی قرار می‌دهد یا با تحریم، تهدید، تطمیع، تحقیر و تحریف می‌کوشد مسیر را سخت کند آن وقت از مقاومت می‌توان برای عبور از این مسائل استفاده کرد.

وی افزود: باید ابزار و روش دشمن را شناخت و سپس به مقابله با آن رفت. اگر آمریکا ما را تحریم می‌کند و می‌خواهد ما را گرسنه نگاه دارد باید از گفتمان و ادبیاتی استفاده کنیم که در مکتب امام هم وجود داشت و در واکنش به چنین اقداماتی به دشمن نشان می‌داد که ما اهل روزه‌ایم. و با این ابزار بود که سیطره دشمن شکسته می‌شد.

دهقان با بیان اینکه وقتی ما در حال تقویت خود هستیم تا به سطح بالاتری از قدرت برسیم در این مسیر دشمن هم به موازات ما پیش می‌رود، تأکید کرد: در چنین حالتی ما باید به عنصر توکل الهی و اتکال به خدا هم تاکید کنیم تا نهایت اراده و قدرت را با تقویت قوای نظامی خود همراه کنیم.

مشاور فرمانده کل قوا در امور نظامی با بیان اینکه شجاعت و مرعوب نشدن در برابر هیمنه دشمن در اندیشه امام(ره) جایگاه مهمی دارد، گفت: اگر ما می‌گفتیم که آمریکایی‌ها نگران اقدامات مقابله‌ای ما در شرایطی بودند که عملی نظامی انجام دهند، این موضوع خود را در حمله به عین‌الاسد نشان داد. آمریکایی‌ها اگر فکر می‌کردند با ترور سردار سلیمانی موازنه قدرت را به نفع خود در منظره تغییر می‌دهند آنچه که پس از آن در عین‌الاسد و نیز در خود عراق رخ داد همه چیز را به نفع جمهوری اسلامی تغییر داد.

وی با تاکید بر اینکه محور مقاومت به دنیا آموخت اگر کسی استقلال می‌خواهد نباید خود را محتاج دیگری کند، اظهار کرد: محور مقاومت و اقدامات سردار سلیمانی نشان داد که اگر ما در کنار کشوری می‌ایستیم برای خودمان چیزی نمی‌خواهیم بلکه به دنبال ایجاد صلح، آرامش و امنیت برای آن کشور هستیم. این درست مخالف دید آمریکاست که حضور در سوریه را برای گرفتن چاه‌های نفت و حمایتش از عربستان سعودی برای گرفتن پول‌هایش عنوان می‌کند.

دهقان ادامه داد: مقاومت در مکتب امام نقطه‌ای است که در آن کسی به ما طمع نمی‌بندد و در پی این نیست که چیزی را به ما تحمیل کند که این مقاومت هرچند ممکن است در شرایطی خاص تاکتیک خود را عوض کند اما مسیر اصلی را فراموش نمی‌کند و نتیجه‌اش جز ناامیدکردن دشمن نیست.

مشاور فرمانده کل قوا در امور نظامی با اشاره به طرح معامله قرن از سوی رییس‌جمهوری آمریکا، اظهار کرد: این اقدامات ترامپ نشان می‌دهد که او همانطور که زندگی گذشته‌اش گویای این است که او اهل معامله ملک و خانه و در سطحی دیگر اهل قماربازی در کازینو بوده است حالا هم تصور می‌کند با پدیده تحریف‌شده و مسخره‌ای که عنوان معامله قرن را به آن داده است و در انجام آن نه از گروهای مقاومت در فلسطین و نه از دولت خودگردان فلسطین را مورد پرسش قرار نداده، می‌تواند به هدفش برسد اما قطعاً چنین نخواهد شد.

وی در پایان با اشاره به ائتلاف به نتیجه نرسیده آمریکا برای ایجاد آنچه امنیت نفتکش‌ها در خلیج فارس خوانده می‌شد گفت: ما هیچ وقت در تاریخ گذشته نداریم که تامین امنیت خلیج فارس و مخصوصا تنگه هرمز در اختیار کشوری جز ایران باشد، کسی که خودش آتش جنگ و هرگونه درگیری را در منطقه از زمان جنگ جهانی دوم به بعد ایجاد کرده آمریکا است. مگر عراق با اراده خودش به ایران حمله کرد؟ یا عربستان به اراده خود به یمن حمله می‌کند؟ آمریکا از منطقه برود دیگر چنین مسائلی پیش نمی‌آید.