کتاب آمریکا ۲ (ویژه سیاست‌های امنیتی ایالات متحده در عراق)چاپ نخست:دی ماه 1382

شابک: -

قیمت: ۲۰۰۰ تومان

خرید

 
کتاب آمریکا ۲ (ویژه سیاست‌های امنیتی ایالات متحده در عراق)

نظارت و تدوین: دکتر علی عبدالله خانی
انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران، کتاب منطقه ای
 
به آستانه اولین سال هجوم نظامی آمریکا به عراق و اشغال این کشور نزدیک می‌شویم. یکسال ایالات متحده در توجیه مقابله با رژیم عراق بر خطرناک بودن این رژیم برای صلح جهانی و برخورداری آن از سلاح‌های کشتار جمعی تکیه نمود و در نهایت با اعلام آنکه این رژیم، سلاح‌های کشتار جمعی خود را مخفی کرده، حمله خود را به این کشور آغاز نمود. امروز با گذشت حدود یکسال از حمله نظامی این کشور، هیچ‌گونه مدرک، سند و یا شواهدی برای اثبات این ادعای بزرگ به دست نیامده است و این سؤال در اذهان شکل گرفت که چرا آمریکا، عراق را مورد هجوم قرار داد؟ برای این سؤال نیز پاسخ‌های مختلفی ارائه شده است. این پاسخ‌ها برروی دو طیف فرصت محوری و تهدید محوری و یا ترکیبی از این دو قرار دارد.

در این کتاب سعی گردیده تا اهداف و سیاست‌های آمریکا به‌ویژه بخش‌های امنیتی آن از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد. این کتاب حاوی ۸ مقاله می‌باشد.


در مقاله اول که به قلم آقای دکتر عزتی است مسئله آمریکا و عراق از زاویه انرژی و نقش آن در جهان معاصر مورد بررسی قرار گرفته است. موضوع انرژی یکی از محورهای مهمی است که کارشناسان درخصوص اهداف و مقاصد آمریکا در خصوص عراق و تأثیر آن بر قدرت جهانی این کشور بر آن تأکید داشته‌اند.


مقاله دوم متعلق به آقای دکتر مطهرنیا می‌باشد. ایشان در این مقاله نقش نئومحافظه‌کاران آمریکا را در مسئله عراق مورد بررسی قرار داده است. این موضوع نیز یکی از محورهایی است که در خصوص حمله و اشغال عراق به‌ آن اشاره شده است. برخی از کارشناسان و صاحبنظران معتقدند، چنانچه تیم دموکرات‌های آمریکا، قدرت را در اختیار داشتند، حمله به عراق صورت نمی‌گرفت و این حمله بیشتر ناشی از مسلط شدن گفتمان نئومحافظه‌کاران بر عرصه سیاست خارجی ایالات متحده است.


مقاله سوم به قلم آقای دکتر سیمبر و در خصوص تأثیر اشغال عراق بر همسایگان این کشور نگاشته شده است. رویکرد این مقاله به ابعاد منطقه‌ای حمله آمریکا می‌باشد، مسئله‌ای که برخی از کارشناسان بر آن تأکید داشته‌اند.


آقای مهدی رضایی در خصوص حضور نظامی آمریکا در عراق مقاله خود را تنظیم کرده است. در این مقاله اهداف و برنامه‌های آمریکا که معطوف به خود عراق می‌باشد مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.


آقای برنا در خصوص نقش شیعیان در عراق پس از صدام، مطالب خود را تنظیم کرده‌اند. شیعیان هیچ‌گاه به اندازه وضعیت فعلی از فرصت‌ها و بسترهای مناسب برای تحقیق خواسته‌های خود برخوردار نبوده‌اند. در این مقاله سعی شده است تا نقش شیعیان در نظام سیاسی آینده و تحولات فعلی این کشور مورد بررسی قرار گیرد.


قبیله‌گرایی و قوم‌گرایی همواره یکی از سیاست‌های مسلط رژیم بعث بوده است. عراق فاقد جامعه مدنی است و تاکنون برنامه‌ها و سیاست‌های مشخصی در خصوص ملت‌سازی در عراق وجود نداشته است. بدیهی است، آسیب‌پذیری یکی از مهم‌ترین بنیان‌های یک ملت ـ کشور خصوصاً در عصر کنونی از مشکلات مهم عراق فردا خواهد بود. آقای فریمان در مقاله خود در این خصوص بحث نموده‌اند و ملت‌سازی و و سیاست‌های آمریکا در خصوص آن را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده‌اند.


آقای دکتر امیراحمدیان مقاله خود را بر روی شورای انتقالی متمرکز کرده است. این شورا در حال حاضر تنها نهاد مؤثر سیاسی ـ عراقی است که به صورت محدود در عرصه حیات سیاسی این کشور ایفای نقش می‌نماید. اما بدیهی است این نهاد می‌تواند شروع مناسبی برای تصاحب تمام قدرت‌ سیاسی باشد.


راهبردهای امنیتی آمریکا در عراق، آخرین مقاله کتاب دوم آمریکا می‌باشد. این مقاله روندها و رویه‌های امنیتی آمریکا در عراق را مورد بررسی قرار داده است.