همایش پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سپهبد قاسم سلیمانی

سخنرانی دکتر حسین رویورانبه نقل از روابط عمومی مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، دکتر حسین رویوران تحلیل‌گر ارشد مسائل منطقه غرب آسیا در همایش «پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سپهبد قاسم سلیمانی» با اشاره به نقش سردار قاسم سلیمانی در ایجاد محور مقاومت در کشورهای لبنان، عراق، سوریه، فلسطین و یمن اظهار داشت: درحال‌حاضر، می‌بینید که محور مقاومت در یمن آنچنان گسترش پیدا کرده است که سعودی‌ها که از مهم‌ترین خریداران تسلیحات جنگی در سطح دنیا هستند، در جنگ با مردم یمن در دست پایین‌تری قرار گرفتند و جریان مقاومت در یمن در این نبرد دست بالا را دارد.

دکتر رویوران با بیان اینکه در عراق و سوریه معادله بازدارندگی درحال تکمیل است ادامه داد: وقتی این معادله تکمیل شود، معادله منطقه‌ای نیز متفاوت خواهد شد. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی گفت: اوج معادله بازدارندگی در منطقه را در روزهای اخیر مشاهده کرده‌ایم. بعد از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکایی‌ها، مردم در کشورهای مختلف در محکومیت این موضوع در خیابان‌ها حضور پیدا کردند و مراسم باشکوه تشییع پیکر ایشان در عراق و ایران برگزار شد. بعد از این ترور، ایران بلافاصله جواب این اقدام آمریکایی‌ها را داد و به پایگاه عین‌الاسد حمله کرد و این برای اولین‌بار است که در هفتاد سال اخیر، خارج از چهارچوب جنگ، یک پایگاه بزرگ نظامی آمریکا مورد حمله قرار می‌گیرد.

دکتر رویوران در جمع‌بندی مطالب خویش، با بیان اینکه محور بازدارندگی در سراسر منطقه گسترش پیدا کرده است اظهار داشت: درحال‌حاضر، جریان مقاومت با محوریت مبارزه با رژیم صهیونیستی توانسته است به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کند و بازدارندگی مطلوبی را علیه تهدیدات بیرونی در منطقه غرب آسیا به‌وجود آورد.