گزیده تحولات جهان 6چاپ نخست: شهریور 1381

شابک:-

قیمت: 1000 تومان

خرید

 
گزیده تحولات جهان 6
 
نظارت و تدوین: محمودرضا گلشن‌پژوه
انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران، گزیده تحولات
 
 
شماره‌ی حاضر گزیده تحولات جهان، مجموعه‌ای است از مقالات و گزارش‌های مرتبط با مسائل جاری صحنه جهانی، با تمرکز بر مسائل عراق و حمله آمریکا به آن، بحران خاورمیانه، رویدادهای حادث شده در منطقه آسیای مرکزی و... . بخش بررسی تحولات جهان این شماره، به مرور مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی از تاریخ 11 مرداد تا 11 شهریور ماه پرداخته است و در تهیه‌ی آن از منابعی همچون BBC، VOA، Reuters، Washington Post، NewYork Times و ... استفاده شده است. ضمن آن که جمع‌بندی نشست مؤسسه درخصوص استراتژی امنیت ملی آمریکا در خلیج‌فارس که در تیرماه سال جاری با حضور صاحب‌نظران و اندیشمندان این حوزه برگزار شد نیز، در بخش سمینارها و نشست‌های این شماره آمده ‌است.
سه مقاله‌ی مربوط به روند شکل‌گیری سیاست‌های خصمانه دولت بوش علیه ایران ـ که در سمینار فوق ارائه شده‌بود ـ نبرد احتمالی آمریکا علیه عراق و همچنین ماهیت و سیر تکوین روابط اسرائیل و ترکیه نیز مطالب بخش مقالات این شماره از کتاب گزیده تحولات جهان می‌باشد.
همکاران و کارشناسان این شماره عبارت‌اند از:
گروه آسیا: آقای پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل آسیا و شبه‌قاره
آقای علی قاسمی، کارشناس مسائل آسیا
گروه آمریکا و اروپا: آقای دکتر حسین دهشیار، کارشناس مسائل آمریکا
گروه‌ کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز: آقای دکتر بابک نادرپور، کارشناس مسائل آسیای مرکزی و خزر
آقای مهدی امیری، کارشناس مسائل آسیای مرکزی
گروه خاورمیانه: آقای مجید یونسیان، کارشناس مسائل خاورمیانه
آقای مهدی زیبایی، کارشناس مسائل اسرائیل
لازم به یادآوری است، شورای غیردولتی روابط خارجی مؤسسه تهران، با توجه به فرارسیدن سالگرد حوادث 11 سپتامبر، ویژه‌نامه‌ای جامع و حاوی مطالبی متنوع را در زمینه‌ی تحولات ساختاری در سیاست‌های داخلی و خارجی ایالات‌متحده پس از این حادثه را از دیدگاه اندیشمندان خارجی و پژوهش‌گران داخلی و همچنین برخی نظرسنجی‌ها در این زمینه، از اساتید و محققان آمریکا منتشر و به زودی در دسترس علاقمندان قرار خواهدداد.