نخستین همایش بین‌المللی

دیپلماسی زیارتنخستین همایش بین‌المللی «دیپلماسی زیارت» با طراحی و برنامه‎ریزی موسسه مطالعات و تحقیقات بین الملل ابرار معاصر تهران با مشارکت بی‏ دریغ پژوهشکده حج و زیارت و معاونت بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و مشارکت 12 موسسه و مرکز مرتبط  با این موضوع در روز پنجشنبه مورخ 30 بهمن 99  در پژوهشکده حج و زیارت با حضور و سخنرانی نماینده محترم ولی فقیه و جمعی از محققان و پژوهشگران عرصه حج، زیارت و دیپلماسی و مدعوین داخلی و خارجی برگزار می‌گردد.
این همایش بین‌المللی در چهار محور: 1. مفهوم پردازی دیپلماسی حج و زیارت، 2. دیپلماسی حج و زیارت و سیاست همسایگی 3.دیپلماسی حج و زیارت و نقش آن در توسعه اقتصاد منطقه‌ای 4.دیپلماسی حج و زیارت و حل فصل منازعات منطقه ای و بین‌المللی؛  هدف‎گذاری شده است.
به گزارش دبیرخانه این همایش، بیش از 45 مقاله به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و اردو به دبیرخانه این نشست ارسال شده است که 18 مقاله برتر در کتاب مجموعه مقالات دیپلماسی حج و زیارت و 6 مقاله در ماهنامه امنیت بین‎الملل (ویژه نامه دیپلماسی زیارت) به چاپ خواهد رسید. 
این همایش با حضور مهمانان و اساتید برجسته داخلی و خارجی و ارائه مقالات برتر در نوبت صبح و عصر برگزار می¬شود که بخش صبحگاهی این همایش به صورت حضوری و در نوبت عصر به صورت مجازی خواهد بود.
این همایش از حضور و سخنرانی نخبگان برجسته‎ای مانند، آقایان حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب (نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی)، حجت الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب (رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب)، دکتر محمدرضا دهشیری (سفیر جمهوری اسلامی در کشور سنگال)، حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر، (رئیس محترم سازمان علمی فرهنگی آستان قدس) و دکتر قدیر نصری (رئیس مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه) و دکتر علی‌اکبر ضیایی (رئیس پژوهشکده حج و زیارت)، دکتر عابد اکبری (مدیر موسسه مطالعات و تحقیقات بین الملل ابرار معاصر تهران) بهره خواهد برد.
 در این همایش همچنین آقایان دکتر محمد شماس( استاد دانشگاه لبنان و تحلیلگر مسائل سیاسی)، شیخ حسین غبریس(مدیر امور اجرایی اتحادیه جهانی علمای مقاومت لبنان) و فرناندو ونتورا (کشیش کلیسای کاتولیک رومی) از کشور پرتغال به عنوان سخنرانان خارجی، ایراد سخن خواهند کرد.