همایش پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سپهبد قاسم سلیمانی

سخنرانی دکتر ابراهیم متقیبه نقل از روابط عمومی مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، دکتر ابراهیم متقی، کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل و عضو هئیت علمی دانشگاه تهران، در همایش «پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سپهبد قاسم سلیمانی» اظهار داشت: با نگاهی به تاریخ، دورانی را به‌یاد می‌آوریم که علی شریعتی «عصر عاشورا» یا «بعد از عاشورا» می‌نامید. واقعیت این است که فضای امروز فضای پس از شهادت است. در این شرایط می‌خواهیم با بررسی محدود ببینیم سیاست آمریکا با ما چه بوده، چه شده که ترور سردار سلیمانی را در دستور کار قرار دادند و در آینده چه می‌شود.

دکتر ابراهیم متقی اظهار داشت: راهبرد آمریکا که راهبرد سه شاخه «مهار، تهدید و تحریم» بوده، قالب دیگری به نام «مقابله» هم پیدا کرده است. مسئله اصلی آمریکا در چند ماه گذشته برنامه‌ریزی برای برخورد بود. ذهنیت و ادراک ما باید شفاف باشد. فضای فعلی فضایی است که آمریکایی‌ها براساس راهبردی که مبنایش اصطکاک است پیش بردند. بحث اصلی ترامپ این است که اصطکاک را از حاشیه شروع می‌کند و به فضای داخلی کشور گسترش می‌دهد.

دکتر ابراهیم متقی با بیان اینکه اگر قابلیت هسته‌ای ما حفظ شده بود، اگر در فضایی قرار داشتیم که قابلیت‌هایمان را ازدست نمی‌دادیم، شک نداشتیم که هیچ‌گاه آمریکا جرئت انجام چنین کاری را نداشت. اصطکاک انجام گرفت. کجا را زد؟ نقطه ثقل جمهوری اسلامی ایران. وی در ادامه اظهار داشت: زیاد خوشحال نباشیم بگوییم اقدام متقابل انجام دادیم. آمریکایی‌ها نقطه ثقل راهبردی جمهوری اسلامی را که مبتنی‌بر مقاومت امنیت منطقه‌ای بود نشانه گرفتند. اقدام ما اقدامی ارزشمند و ضروری بود؛ اما تمام‌شدنی نیست. توئیت‌های ترامپ در یک هفته گذشته را ببینید. الگوی رفتاری‌اش این بود که «قصد من تغییر نظام نیست و درصدد همکاری با دولت ایران هستم». الگوی رفتاری ترامپ الگوی دوگانه‌ای است که هر دو مربوط به دو طرف یک سکه است.

دکتر متقی تصریح کرد: بازی امروز مبتنی‌بر سیاست قدرت است. فکر نکنید آمریکایی‌ها الگوهای رفتاری خود را براساس نهادهای حقوقی بنا می‌کنند. وقتی در برجام به چهار نفر اکتفا کردیم، آمریکایی‌ها ۱۲۰ استاد را در وین داشتند. مزیت دیپلماسی ما عدم سازش و کنش حقوقی است. دیپلماسی و کنش حقوقی می‌تواند برای افکار عمومی باشد؛ اما مانع راهبرد سیاست قدرت آمریکا نمی‌شود.