کتاب امنیت بین‌الملل ۴ (ویژه القاعده)چاپ نخست: اسفند ماه ۱۳۸۸

شابک: ۲ ـ ۱۱۸ ـ ۵۲۶ ـ ۹۶۴ ـ ۹۷۸

قیمت: ۸۰۰۰ تومان

خرید

 
کتاب امنیت بین‌الملل ۴ (ویژه القاعده)
 
کتاب حاضر با بررسی سازمان تروریستی القاعده از زوایای گوناگون و نقش آن در مناطق مختلف جهان، چهارمین جلد از مجموعه کتاب‌های موضوعی تهیه‌شده توسط مؤسسه تهران است که اختصاص به بررسی موضوعات و مباحث تئوریک امنیت در سطح بین‌المللی و همچنین موضوعات امنیتی مرتبط با کشور جمهوری اسلامی ایران در عرصه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.

به‌هرحال، چندین سال از حمله نیروهای ائتلاف علیه تشکیلات القاعده (بزرگ‌ترین بازیگر غیردولتى صحنه روابط بین‌الملل به‌ویژه بعد از حوادث 11 سپتامبر و سمبل «تروریسم» و «بنیادگرایى اسلامى» از نگاه غربیان) و خروج آنها از افغانستان و فرار به مناطق قبیله‌ای پاکستان می‌گذرد، ولی این سازمان هنوز به فعالیت‌های خود ادامه داده و آمریکا نیز به اهداف اعلامی خود در اسارت یا کشتن رهبران اصلی آن یعنی اسامه بن‌لادن و ایمن الظواهری دست نیافته است. همین امر نشان داده است که سازمان مذکور علی‌رغم تهدیدات و حملات گسترده علیه آن، توانسته به‌خوبی با شرایط پیش‌رو خود را وفق داده و به فعالیت‌ها و اقدامات در مناطق مختلف جهان ادامه دهد.


ازاین‌رو، شناخت زمینه‌ها و علل توانمندی این سازمان حتی برای دولتمردان کشور ما که با خطر آنها در بعُد ایدئولوژیکی (تبلیغات ضدشیعی آنها) و سرزمینی (فعالیت‌های گسترده آنها در سه کشور هم‌مرز با ایران یعنی افغانستان، پاکستان و عراق) روبه‌رو می‌باشند، از اهمیت زیادی برخوردار است.


با این‌توضیح، کتاب حاضر در دو بخش کلی تهیه شده است که در هر بخش موضوعی جداگانه ولی مرتبط مدنظر قرار می‌گیرد.
بخش نخست زمینه جغرافیایی رشدونمو گروه‌های سلفی در مناطق تحت اداره فدرال (فَتا) پاکستان واقع در شمال غربی این کشور که پذیرای اندیشه‌ها و اعضای القاعده بودند را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش دوم نیز به‌طور مشخص خاستگاه، سازماندهی و عملکرد سازمان القاعده را مد نظر دارد. برآورد کلی از القاعده، توصیف آن به‌عنوان سازمانی منعطف که در برابر شرایط مختلف قادر به تغییر می‌باشد، بیانیه‌ها، ایدئولوژی‌ها و حضور در کشورهای مغرب اسلامی و همچنین آفریقا ازجمله مسائل مورد توجه در این بخش هستند.