آشنایی با کشورهای اسلامی (۴): جمهوری اسلامی ایرانچاپ نخست: آذر ماه ۱۳۸۴

شابک:۴ ـ ۰۱۲ ـ ۵۲۶ ـ ۹۶۴

قیمت: ۲۳۰۰ تومان

خرید

 
آشنایی با کشورهای اسلامی (۴): جمهوری اسلامی  ایران
 
نظارت و تدوین: محمدهادی فلاح‌زاده
گردآوری: مهدی اسکندریان، قاسم سیمیاریان
انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران، کتاب آشنایی با کشورهای اسلامی
کدبازیابی در کتابخانه دیجیتالی دید: BB00020054210431914
 
ایران دارای پیشینه تاریخی چند هزار ساله قبل از میلاد است. این سرزمین کهن، دارای فرهنگی غنی و تاثیرگذار در منطقه خاورمیانه و بخشی از جهان بوده است. فرهنگ غنی ایرانی، با پذیرش اسلام افزون گشته و مردم ایران را به سطح برتری از فرهنگ و تمدن، که آمیخته‌ای از گذشته خود و آنچه از اسلام به دست آورده، رسانده است.

راه کاروان‌های تجاری امپراتوری چین به دریای مدیترانه (جاده ابریشم) در طول هزاران سال از ایران می‌گذشته و موقعیت ژئوپلیتیک ایران و منابع سرشار آن، باعث شده همیشه چشم طمع استعمارگران به این منطقه دوخته شود.


وقوع انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (قدس سره) در ایران در سال 1357 و قطع سلطه آمریکا و دیگر هم‌پیمانانش بر این کشور، ایران را مرکز توجه جهانیان، به‌ویژه مسلمانان قرار داد و پرسش‌های گوناگونی را راجع به گذشته ایران، انقلاب، حال و ... مطرح ساخت. از سویی، برقراری جمهوری اسلامی در این کشور، مسلمانان به‌ویژه جوانان تشنه معرفت را به این کانون اسلامی متوجه کرد. تحلیلی بر پرسش‌های حجاج سایر کشورهای اسلامی به‌ویژه اهل فرهنگ، ادب و سیاست، نشانگر لزوم بازشناخت ایران در ابعاد گوناگون می‌باشد.


در راستای شناساندن ایران به دیگران، تاکنون زحمات بسیاری کشیده شده و کتاب‌های جامع و دقیقی در ابعاد مختلف، به دست محققان به رشته تحریر درآمده است، ولی از آنجا که ذهن جوال پرسشگران درباره ایران به یک موضوع خاص محدود نمی‌شود و از سویی کتب تدوین‌شده در مورد ایران، هریک موضوع خاصی را به تفصیل تعقیب می‌کند (که برای اهل پژوهش هم مفید باشد) ضرورت کاری مختصر را بدیهی می‌ساخت.


دوستداران ایران و اهل فرهنگ و تاریخ، تدوین کتابی مختصر و با موضوعات متنوع (مشابه کتب تدوین‌شده درباره «آشنایی با کشورهای اسلامی») در مورد ایران را به اینجانب پیشنهاد دادند که به همت همکاران، گردآوری مطالب آن در دستور کار قرار گرفت و حاصل کار آن شد که اکنون در پیش‌روی شماست.


یادآوری چند نکته:

1- ایران کشوری است کهن، با پیشینه‌ای دراز، 98 درصد مردم آن مسلمان‌ هستند که انقلابی عظیم به نام انقلاب اسلامی به وجود آوردند و اکنون دارای حاکمیتی اسلامی هستند. از طرفی، ایران مرکز علم، فرهنگ و ادب است، به‌ویژه دارای مراکز متعدد و عظیم علوم دینی خاصه حوزه علمیه قم و همچنین دارای مراکز متعدد زیارتی، تفریحی و باستانی است.

2- در توصیف ایران، توجه نکردن به هریک از این مقاطع تاریخی، بی‌حرمتی به ایران و ایرانیان است، لذا در این نوشتار سعی شده به تمام موضوعات پیش‌گفته پرداخته شود.


3- ساختار جمهوری اسلامی و وضعیت اقتصادی ایران و سیاست‌های آن، از موضوعاتی است که به دلیل اهمیتش صفحاتی را به آن اختصاص دادیم.


4- فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم، مراسم مذهبی، اعیاد و جشن‌های ملی، موضوعاتی است که ایرانیان آن را با تمام وجود لمس می‌کنند، لذا پرداختن به آن ضروری بود.


5- نظام آموزش ایران در دو بخش تدوین شده است؛ نظام دانشگاهی و نظام علوم دینی؛ چون مقولات زیادی در باب مکانیزم ثبت‌نام و تعلیم و تعلم علوم دینی برای خود ایرانی‌ها و دیگران مطرح است.


6- از آنجا که قرار است (بنا به درخواستی) این کتاب به چند زبان خارجی برگردان شود تا در مراکز بیرونی نیز کاربرد داشته باشد، سعی بر فشرده‌نویسی بود، از این رو، به برخی موضوعات مهم دیگر پرداخته نشد.