مقدمه‌ای بر سیاست و حکومت در آفریقاچاپ نخست: فروردین ماه ۱۳۸۶
شابک:۰ ـ ۰۴۵ ـ ۵۲۶ ـ ۹۶۴
قیمت: ۵۵۰۰ تومان
 


مقدمه‌ای بر سیاست و حکومت در آفریقا

مترجمان: دکتر علی گلیانی، دکتر احمد بخشی
انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران، کتاب تخصصی
کدبازیابی در کتابخانه دیجیتالی دید: BB00020073604520715

کتاب «مقدمه‌ای بر سیاست و حکومت در آفریقا یک متن ایده‌آل برای تازه‌واردانی است که می‌خواهند دربارة این قارة شگفت‌انگیز مطالعه نمایند. این کتاب محوری‌ترین موضوعات سیاست در این بخش از جهان را ارائه می‌نماید و درصدد پاسخ به سؤالاتی از قبیل: چرا هنوز آفریقای مدرن، متأثر از گذشته استعماری‌اش می‌باشد؟ چگونه هویت‌های نژادی به شدت بر حکومت قاره تأثیر می‌گذارد؟ چرا نظامیان در سیاست آفریقا تأثیر زیادی داشته‌اند؟ چرا کشورهای آفریقا در مدیریت‌های اقتصادی با یکدیگر تفاوت دارند؟ دموکراسی در قارة آفریقا تا چه اندازه با دموکراسی در غرب تفاوت دارد؟ می‌باشد. پاسخ به این سؤالات چهرة ذاتی و اساسی سیاست آفریقایی را مشخص می‌نماید و به دانشجویان اجازه می‌دهد تا الگوهای سیاسی‌ای را که پس از استقلال در این قاره به طور متناوب تکرار شده است، درک نمایند.

ویژگی‌های این کتاب را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

ـ این کتاب بر اساس موضوعات خاص و بر اساس فصل‌بندی مشخص، مسائلی مانند استعمار، قومیت، ناسیونالیسم، مذهب، طبقه اجتماعی، ایدئولوژی، مشروعیت، اقتدار، حاکمیت و دموکراسی را مورد بررسی قرار می‌دهد.
ـ این کتاب به طور متناوب روابط رقابتی بین دولت آفریقایی، جامعه مدنی و منافع خارجی را توضیح می‌دهد.
ـ این کتاب مجموعه‌ای از مطالعات موردی را در پایان هر فصل جمع‌آوری کرده است و به مطالعه موردی کشورهای کنیا، تانزانیا، نیجریه، بوتسوانا، ساحل عاج، اوگاندا، سومالی، غنا، جمهوری دموکراتیک کنگو و الجزایر پرداخته است. در پایان هر فصل خلاصه‌ای از آن فصل در یک جدول آورده شده و علاوه بر این، سؤالات مربوط به هر فصل و مطالعات بیشتر به همراه یادداشت‌ها و منابع، از ویژگی‌های دیگر این کتاب است.
ـ همچنین این کتاب یک راهنمای منابع اینترنتی را در پایان آورده است.
ـ این کتاب نوشته‌ای صریح و قابل فهم است که توسط یک استاد متخصص این موضوع به رشته تحریر درآمده است.

دانشجویانی که علاقه‌مند به مطالعه جامع برای کمک به فهم و شناخت خود از تئوری‌های جامع و حوادثی که سیاست‌های آفریقایی پس از استعمار را توضیح دهد، می‌باشند، متن این کتاب را یک متن ضروری برای مطالعه خواهند یافت.