گزیده تحولات جهان 9چاپ نخست: آذر 1381

شابک:-

قیمت: ۱۵۰۰ تومان

خرید

 
گزیده تحولات جهان 9
 
نظارت و تدوین: محمودرضا گلشن‌پژوه
انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران، گزیده تحولات
 
 
موضوع خلع‌سلاح عراق و کشاکش موافقان و مخالفان اقدام نظامی آمریکا علیه این کشور، بحث غالب فضای بین‌المللی در آبان ماه بود. بروز نشانه‌هایی از مخالفت با تکروی‌های ایالات‌متحده از سوی متحدان آن کشور ـ همچون فرانسه و آلمان ـ ، ایجاد گروه‌بندی‌های نوین از مخالفان و موافقان حمله و تحرکات آنان در صحنه دیپلماسی ـ نظیر سیاست‌های به کار رفته از سوی عربستان در اعلام موضع علیه اقدام آمریکاـ ، بحث و جدل‌های شدید در شورای امنیت سازمان ملل بر سر قطعنامه پیشنهادی آمریکا و بسیاری موارد دیگر؛ از جمله رویدادهای مرتبط با موضوع عراق بود که نهایتاً در نیمه دوم آبان ماه با تصویب قطعنامه، پذیرش بازرسان از سوی عراق و حضور آنها در این کشور و مذاکره سازنده ـ آنچنان که خود نقل کردند ـ با مقام‌های تسلیحاتی این کشور، تا حدودی به ثباتی هرچند نامعلوم رسید. اگرچه بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند؛ ایالات‌متحده به دلایلی پرشمار، این وضعیت را بر نمی‌تاباند و بالاخره با استناد به بهانه‌ای، به عراق حمله خواهدکرد.
افزون‌‌ بر آن، در این مدت رویدادهای مهم دیگری نیز در سایر نقاط جهان به وقوع پیوست. نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه و پاکستان، انتقال قدرت در چین، تداوم و شدت درگیری‌ها بین فلسطینی‌ها و اسرائیلیان، موضع‌گیری مقامات آمریکایی و اروپایی نسبت به تحولات داخلی جمهوری اسلامی ایران، تغییرات مهم در کابینه اسرائیل، پیامدهای گروگان‌گیری در مسکو و ده‌ها مطلب دیگر در این خصوص، قابل بررسی است.
کتاب گزیده تحولات جهان، اگرچه به دلیل محدودیت‌های زمانی، امکان بررسی تحولات جهانی را به صورتی کاملاً روزآمد ندارد؛ اما همواره تلاش بر آن بوده تا با نگاه به مهمترین تحولات جهانی، پیشینه‌ای مناسب و گردآوری جامعی از دیدگاه‌های مرتبط با رویداد ارائه شود تا بتوان از آن به عنوان منبعی ـ تا حد امکان جامع ـ برای بررسی یک واقعه استفاده کرد. ضمن آن که تلاش شده با گنجاندن بخش «نگاهی به تحولات جهان» نیز تا حدودی مشکل گذشت زمان بر مطالب ماهنامه، مرتفع شود. در این راستا؛ آقایان: ملازهی، یونسیان، قاسمی و تنهایی در گروه‌های آسیا و خاورمیانه؛ خلیلی، کلاهی خیابان و زنگنه در گروه آمریکا و اروپا؛ خانم تیشه‌یار در بخش انرژی با این شماره همکاری نموده‌اند.