عملیات بیت‌حنین جشن و شادی مردم مظلوم فلسطین را در پی داشت

شیر انتقامعملیات مسلحانه «خیری علقم» در قدس شرقی دومین عملیات قدرتمند بعد از حمله «رحد حازم» علیه صهیونیست‌ها در سال جاری محسوب می‌شود که به هلاکت ۹ صهیونیست از جمله یک خاخام و نظامی برجسته رژیم صهیونیستی و زخمی شدن ۱۲ صهیونیست منجر شد.

عملیات مسلحانه «خیری علقم» در قدس شرقی دومین عملیات قدرتمند بعد از حمله «رحد حازم» علیه صهیونیست‌ها در سال جاری محسوب می‌شود که به هلاکت 9 صهیونیست از جمله یک خاخام و نظامی برجسته رژیم صهیونیستی و زخمی شدن 12 صهیونیست منجر شد؛ عملیاتی که نوید خطری بزرگ برای ایجاد یک جنگ تمام‌عیار شهری درون سرزمین‌های اشغالی را می‌دهد. نیمه‌شب جمعه صدای شلیک در محله «نبی یعقوب» در شمال قدس اشغالی خواب از سر نتانیاهو و بن گویر، وزیر تندرو و افراطی امنیت داخلی وی ربود.

خیری علقم جوان 21 سال فلسطینی با مهارت بسیار زیاد شروع به تیراندازی به سمت صهیونیست‌های افراطی کرد. علقم از خودرو خود پیاده شد و در نزدیکی کنیسه صهیونیست‌ها شروع به تیراندازی کرد و نزدیک به 30 نفر را هدف گرفت که تاکنون 9 صهیونیست به هلاکت رسیده‌اند. نقطه عطف این عملیات که آن را بسیار مهم کرده است این بود که علقم یک روز بعد از حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به اردوگاه جنین که به شهادت 10 فلسطینی از جمله یک زن مسن منجر شد این عملیات بزرگ را در شمال قدس انجام داد. بعد از این عملیات، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در صحنه تیراندازی حاضر شد که چهره مغموم او توسط رسانه‌ها انعکاس بسیاری داشت. همچنین بن‌گویر، وزیر امنیت داخلی این رژیم با شعار‌های ضد خود روبه‌رو شد.

او به تندرو‌های صهیونیست اعلام کرد باید هر اسرائیلی یک اسلحه با خود حمل کند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنانی در محل این عملیات گفت: این یکی از بدترین حملاتی بود که در سال‌های اخیر دیده‌ایم. قلب ما با خانواده‌های مجروحان و کشته‌هاست. اقدام به ارزیابی اوضاع کردیم و برخی تدابیر و تصمیم‌های فوری را اتخاذ کردیم و به انجام اقدامات لازم ادامه خواهیم داد.

البته نتانیاهو روز بعدش در سخنانی تاکید کرد: «اسرائیلی‌ها خودشان دست به اعمال قانون نزنند؛ پلیس، ارتش و نیرو‌های امنیتی طبق اوامر کابینه عمل خواهند کرد»؛ ادبیاتی که با سخنان اولیه او در آغاز به کار کابینه‌اش متفاوت بود و نشان از نگرانی تشدید تنش و خارج شدن اوضاع از کنترل صهیونیست‌ها دارد. ایتمار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در واکنش به حمله صهیونیست‌های معترض به خود در قدس اشغالی تاکید کرد دستور‌العمل تیراندازی به سمت فلسطینیان در کرانه باختری را تغییر خواهد داد. بن گویر در واکنش به این عملیات شهادت‌طلبانه گفت اوضاع باید تغییر کند و این‌گونه ادامه نداشته باشد.

منابع عبری زبان اعلام کردند رئیس پلیس رژیم صهیونیستی پس از این عملیات در قدس، سطح آماده‌باش نیرو‌ها را به بالاترین سطح ممکن افزایش داده است. همچنین رسانه‌های عبری‌زبان اعلام کردند یواو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی سفر خود به آمریکا را در پی عملیات شهادت‌طلبانه در قدس ناتمام گذاشت و به اراضی اشغالی بازگشت. شبکه 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی تاکید کرد گالانت پس از عملیات قدس در حال بازگشت به فلسطین اشغالی است و قرار است مشورت‌های تلفنی با رئیس ستاد کل ارتش، رئیس شاباک و دیگر مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی به منظور برآورد اوضاع امنیتی انجام دهد. درست 24 ساعت قبل از عملیات خیری عقلم در قدس، نیرو‌های ارتش رژیم صهیونیستی در عملیاتی کم‌سابقه در ماه‌های اخیر وارد جنین شدند و 10 نفر را به شهادت رساندند.

حجم درگیری‌ها و جنایات صهیونیست‌ها چنان شوکه‌کننده بود که واکنش سریع کشورهایی، چون ترکیه، اردن، مصر و... را به همراه داشت. پس از سخنان زیاد النخاله، رهبر جهاد اسلامی و تهدید نیرو‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس، رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند از ترس انتقام گنبد آهنین و ارتش در آماده‌باش کامل هستند. اما با اینکه آن شب ۲ راکت هم به سوی سرزمین‌های اشغالی از سوی نیرو‌های جهاد اسلامی شلیک شد، ولی انتقام جای دیگری گرفته شد و صهیونیست‌ها را بشدت شوکه کرد.

بلافاصله بعد از عملیات، حازم قاسم، سخنگوی جنبش حماس تأکید کرد این عملیات قهرمانانه برای گرفتن انتقام خون شهدای جنین بود و پاسخی طبیعی به جنایت جنین و هتاکی صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی و جنایات روزانه اشغالگران علیه ملت فلسطین و پیامی آتشین به دولت صهیونیستی بود. همچنین بنا به گزارش شبکه المیادین، «طارق عزالدین» سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز این عملیات را تبریک گفت و تأکید کرد دشمن تنها زبان زور را می‌فهمد. عملیات بزرگ در قدس موجی از خوشحالی را در بین ساکنان فلسطینی کرانه باختری و نوار غزه در پی داشت. البته نیرو‌های اسرائیلی بلافاصله بعد از عملیات به خانه شهید علقم رفتند و پدر او را بازداشت کردند. حازم قاسم، سخنگوی جنبش حماس نیز عملیات مقاومتی و ضدصهیونیستی در قدس اشغالی را تبریک گفت. وی تأکید کرد این عملیات قهرمانانه برای گرفتن انتقام خون شهدای جنین بود. بنا بر گزارش شبکه المیادین، طارق عزالدین، سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز این عملیات را تبریک گفت و تأکید کرد دشمن تنها زبان زور را می‌فهمد. «الجبهه الدیمقراطیه لتحریر فلسطین» (جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین) نیز ضمن تبریک عملیات قدس گفت این عملیات آغاز یک مرحله جدید از مقاومت فراگیر مردمی است.

همچنین محمد شلح، از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین این عملیات را عملیاتی درخشان و مایه سربلندی ملت فلسطین خواند و آن را تبریک گفت. وی گفت این عملیات به کابینه افراطی صهیونیست‌ها این پیام را داد که ملت فلسطین در برابر ریخته شدن خون فلسطینیان ساکت نخواهد ماند.

همچنین جمعه‌شب راهپیمایی‌های گسترده‌ای در تمام استان‌های نوار غزه در تجلیل عملیات قهرمانانه در قدس اشغالی برپا شد. خبرگزاری معا گزارش داد از بلندگو‌های مساجد فریاد الله‌اکبر برخاست و شهروندان فلسطینی شروع به تیراندازی هوایی کرده و مردم در استان‌های نوار غزه میان عابران شیرینی پخش کردند. گروه‌های فلسطینی نیز از عملیات قهرمانانه در قدس به عنوان پاسخی به کشتار اخیر رژیم اشغالگر در جنین پشتیبانی کردند. فلسطینی‌ها بعد از عملیات استشهادی در قدس اشغالی با پخش شکلات و شیرینی ابراز خوشحالی کردند.

همچنین مراسم عزاداری خانواده‌های شهدای فلسطینی جنایت جنین پس از انتشار خبر‌های مربوط به عملیات استشهادی علیه شهرک‌نشین‌ها در قدس اشغالی به جشن تبدیل شد و افراد حاضر فریادهای الله‌اکبر و شعار‌هایی در تقدیر از فلسطین و شهدا سر داده و این پیروزی را تبریک گفتند. در ادامه نیز خانواده‌های شهدا میزبان فلسطینی‌هایی شدند که برای تبریک آمده بودند. این جشن گسترش پیدا کرد و در ادامه صد‌ها فلسطینی برای ابراز خوشحالی خود از این عملیات به خیابان‌ها آمدند. اما این تمام ماجرای 24 ساعت ترسناک برای اسرائیلی‌ها نبود. روز گذشته بعد از عملیات شب قدس یک جوان 13 ساله در قدس شرقی با اسلحه به چند صهیونیست حمله کرد که ۲ نفر از آن‌ها زخمی شدند و خودش هم اسیر صهیونیست‌ها شد. بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دست‌کم ۲ نفر در این تیراندازی که در محله «سلوان» در شرق قدس اشغالی رخ داد، مجروح شده‌اند. منابع اسرائیلی می‌گویند یکی از این مجروحان از افسران تیپ چتربازان ارتش رژیم صهیونیستی است که در زمان عملیات در مرخصی بوده است.

حال یکی از مجروحان وخیم گزارش شده است و در بخش مراقبت‌های ویژه به سر می‌برد. باراک راوید خبرنگار امنیتی صهیونیست، از شهادت مجری این عملیات خبر داده است و گفته می‌شود یک نوجوان فلسطینی 13‌ساله عامل این عملیات بوده است. در پی دومین عملیات قدس هم شادمانی و خوشحالی گروه‌های مقاومت فلسطین و شهروندان فلسطینی در شهر جنین در کرانه باختری رود اردن ادامه پیدا کرد. فلسطینی‌های ساکن جنین به همراه نیرو‌های مقاومت گردان جنین در خیابان‌های این شهر راهپیمایی کرده و در میان مردم شیرینی پخش کردند. حاضران در این راهپیمایی شعار‌هایی را به یاد شهدای مقاومت فلسطین سر دادند.

به دنبال انجام این عملیات نظامیان صهیونیست به یک خانه فلسطینی در منطقه سلوان در قدس شرقی یورش بردند. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت در گزارشی نوشته است عملیات قدس سخت‌ترین و دردناک‌ترین عملیات چند سال اخیر علیه صهیونیست‌ها بوده است. یکی از نکات دیگر عملیات قدس سرعت عمل عامل و کندی پلیس اسرائیل بوده است. وب‌سایت عبری والا، گزارش داده است که پلیس رژیم 20 دقیقه بعد از عملیات به صحنه وقوع حادثه رسیده است که ننگی برای دستگاه امنیتی اسرائیل است.

یوآو لیمور، تحلیلگر امور نظامی روزنامه اسرائیل هیوم، درباره حمله بزرگ در قدس گفت: «حمله مسلحانه در اورشلیم از نوع حمله‌ای است که پتانسیل تغییر واقعیت را دارد. نه‌تن‌ها تعداد زیاد تلفات و این واقعیت که حمله در کنیسه‌ای در اورشلیم در آستانه روز شنبه رخ داد، بلکه به این دلیل است که این واقعیت را تقویت می‌کند که صحنه فلسطین در یک تشدید انفجاری ویژه قرار دارد. در مجموع می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که رژیم صهیونیستی با چند چالش بزرگ روبه‌رو است؛ از سویی درگیری‌های داخلی این رژیم را در پرتگاه سقوط سیاسی قرار داده است. نتانیاهو و کابینه افراطی وی قصد دارند تا با افراط‌گری کابینه خود را حفظ کنند و در این راه از کشتار، تخریب و آواره کردن فلسطینی‌ها ترسی ندارند که دلیل اصلی این موضوع هم وجود افراد دست راستی افراطی مانند بن گویر و درعی در کابینه وی است. آن‌ها قصد دارند حتی کرانه باختری را هم جزو قلمرو جعلی صهیونیست‌ها کنند. از سوی دیگر اوضاع امنیتی ۲ سال اخیر در سرزمین‌های اشغالی بشدت فاجعه‌بار است. عملیات‌های متعدد در قلب تل‌آویو و سرزمین‌های اشغالی و مسلح شدن گروه‌های جدید و جوان مانند عرین‌الاسود کار را به سمت یک جنگ شهری و داخلی تمام عیار در مناطق اشغالی 1967 می‌برد. فلسطینی‌ها دریافته‌اند دیگر از میز سازش و مذاکره راه به جایی نخواهند برد و باید راه غزه یعنی گروه‌هایی مثل حماس و جهاد اسلامی را طی کنند و مسلح شوند.

***

به یاد پدر بزرگ شهیدم

عامل حمله شهادت‌طلبانه در قدس از قبل این نیت را در ذهن خود داشته و آماده اجرای عملیات بوده است. بر اساس گزارش برخی رسانه‌های عبری، وی چندین بار محل مورد نظر را رصد کرده بود. شهید «خیری علقم» به نام پدربزرگش «خیری موسی علقم» نامگذاری شده بود که هنگام شهادتش 51 ساله بود. وی صبح 23 اردیبهشت 1377 بر اثر ضربه چاقوی یک شهرک‌نشین تروریست به شهادت رسید. خیری سرپرست یک خانواده 9 نفره بود که بزرگ‌ترین آن‌ها در آن زمان 22 ساله و کوچک‌ترین آن‌ها ۲ ساله بود. در آن زمان پلیس اشغالگر صهیونیستی نتوانست هویت شهرک‌نشینی را که او را به قتل رسانده بود، مشخص کند، اما پس از گذشت این سال‌ها، «خیری» دوباره ظاهر شد، اما با هویتی دیگر که «آتش انتقامش شعله‌ور بود». گفتنی است شهید خیری علقم سال 2020 در توئیترش نوشته بود: تک‌تیرانداز خوب وقتی در مکان خوب باشد، بهتر از ۱۰۰ هزار سرباز در میدان نبرد عمل می‌کند.