گزیده تحولات جهان 7 (ویژه‌ی 11 سپتامبر)چاپ نخست: شهریور 1381

شابک:-

قیمت: 1000 تومان

خرید

 
گزیده تحولات جهان 7 (ویژه‌ی 11 سپتامبر)
 
نظارت و تدوین: محمودرضا گلشن‌پژوه
انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران، گزیده تحولات
 
 
پس از گذشت یک سال از عملیات 11 سپتامبر و نظر به اهمیت این عملیات و تأثیر عمیق آن بر نظام بین‌الملل و همچنین سیاست‌ها و استراتژی‌های ایالات‌متحده آمریکا، مؤسسه تهران تصمیم گرفت به مناسبت سالگرد واقعه مذکور ویژه‌نامه‌ای تحت عنوان «11 سپتامبر» منتشر نماید.
در این ویژه‌نامه دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات برخی از شخصیت‌های علمی و سیاسی مهم جهان پیرامون این حادثه و توصیه‌های آنان به دولت‌مردان آمریکایی در یک مجموعه گردآوری شده‌است. همچنین در چند مجموعه دیگر نیز توصیه مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی و نیز کارشناسان آمریکایی در قالب طرح‌ها و مقالات و یا پروژه‌های تحقیقاتی گردآوری و تنظیم گردیده است؛ که طرح پروژه‌ دیپلماسی مردمی از سوی شورای روابط خارجی آمریکا و یا دیدگاه‌ها و توصیه‌های آقای جان دیکنبری استاد دانشگاه جرج تاون آمریکا از آن جمله هستند.
افزون‌ بر آن، پیامدهای عملیات 11 سپتامبر در یک نشست با حضور مقامات و شخصیت‌های مهم آمریکایی و به ریاست دکتر جیمز شکزینگر وزیر اسبق دفاع و رییس اسبق سازمان سیا مورد بررسی قرار گرفت که مطالب درخور توجه آن در این ویژه‌نامه آمده است.
بررسی توان و قدرت آمریکا در مقابله با تهدیدات، به ویژه تهدیداتی از نوع عملیات 11 سپتامبر و حفظ منافع، یکی دیگر از مواردی است که کارشناسان و محققان برجسته جهان درخصوص آن اظهارنظر کرده‌اند و روزنامه آبزرور آن را جمع‌آوری نموده‌است. ترجمه اهم مطالب نیز در این ویژه‌نامه آمده است.
در پایان، بررسی استراتژی و فرصت‌های آمریکا پس از 11 سپتامبر همچنین روندهای مربوط به آن و در نهایت بررسی استراتژی‌های آمریکا در برخورد با جمهوری اسلامی ایران از جمله مواردی است که کارشناسان شورای روابط خارجی مؤسسه در سه‌ مقاله‌ی جداگانه مورد بررسی قرار داده‌اند.
مؤسسه تهران امیدوار است، کتاب مذکور بتواند اطلاعات سودمندی را درخصوص 11 سپتامبر و مسائل مرتبط با آن دراختیار کارشناسان و علاقمندان مسائل بین‌المللی، به‌ویژه مسائل آمریکا قراردهد.
امید است با عنایت پروردگار و راهنمایی‌های خوانندگان گرامی، بتوان ضمن پربارترکردن مطالب این مجموعه، گامی شایسته در راستای افزایش آگاهی‌ها و رشد اعتلای جمهوری اسلامی ایران برداشت.