همایش پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سپهبد قاسم سلیمانی

سخنرانی دکتر صباح زنگنهبه نقل از روابط عمومی مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، دکتر صباح زنگنه، تحلیل‌گر امور بین‌الملل و دیپلمات باسابقه جمهوری اسلامی ایران، در همایش «پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی ترور سپهبد قاسم سلیمانی» اظهار داشت: منطقه ما محل تلاقی خواسته‌ها، آرزوها، جنگ‌ها، دعواها، خشونت‌ها و همه تحولات جهانی بوده، هست و خواهد بود؛ به‌همین‌دلیل، همواره این منطقه به‌لحاظ امنیتی مورد توجه قرار می‌گیرد.

دکتر زنگنه ادامه داد: تهدیدات می‌تواند سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی باشد که مجموع اینها در تهدیدات امنیتی تجلی بیشتری پیدا می‌کند. خواسته ابرقدرت‌ها در طول سده‌های گذشته همین بوده است که هر نیرویی که بتواند بر این چالش‌ها مسلط شود سازنده امنیت این منطقه خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان الگوی جدیدی در منطقه معرفی شده که توان فرهنگ‌سازی و تمدن‌سازی هم دارد و به‌همین‌دلیل، مورد تهاجم قدرت‌ها قرار گرفته است و این وضعیت تا زمانی که به برکت خون شهدا و لطف ائمه (ع) طرح جدید در منطقه را محقق کند ادامه خواهد داشت.

دکتر زنگنه اظهار داشت: حضور آمریکا در منطقه بعد از برچیده شدن قدرت انگلستان چالش‌های زیادی را ایجاد کرد. این چالش‌ها در طول این هفتاد سالی که رژیم صهیونیستی ایجاد شده ادامه پیدا کرده است. تنوع روش‌های مقاومت و برخورد با این رژیم و تبعات آن و حمایت قدرت‌های بزرگ شرقی و غربی از آن، چالش جدی و سطح بالایی را می‌طلبد که از برخورد مستقیم ارتش عربی با رژیم صهیونیستی تا ایجاد سازمان‌های متفاوت در منطقه شروع شده است. منطقه همه این روش‌ها را امتحان کرد تا به پیروزی انقلاب اسلامی رسید و حضرت امام(ره) روش جدیدی را به‌عنوان مقاومت مردم ایجاد کرد. این روش طرفدارانی را در منطقه یافت که با ذکاوت و دقت و معنویت دوستان و برادران ما به‌خصوص شهید قاسم سلیمانی اجرایی شد.

دکتر زنگنه یادآور شد: البته استفاده از روش‌های اعجازانگیز در مقابله با آمریکا در عراق نیازمند بحث و بررسی در دانشگاه‌های دنیاست. اینکه با کمترین تجهیزات و نیرو آمریکا را کنار زد و به مردم عراق این امکان را داد که حکومتی براساس رأی ملی شکل دهند موضوع مهمی است. در کنار آن، ایجاد ارتباط بین ایران، لبنان، فلسطین و سوریه نیز حائز اهمیت است.

این تحلیلگر مسائل بین‌المللی اظهار داشت: بهانه‌های آمریکا برای حضور در منطقه، مبارزه با تروریسم و داعش است. چه نیرویی بالاتر از سپاه قدس می‌توانست با داعش مبارزه کند؟ وی ادامه داد: بهانه حضور آمریکا در عراق واهی و غیرقابل قبول است. اگر الآن مردم عراق خواهان خروج آمریکایی‌ها از منطقه می‌شوند علتش همین واهی بودن است. ازطرف‌دیگر، مقاومت مردم عراق که ازاین‎‌به‌بعد بیشتر هم می‌شود، یکی از جلوه‌های خون عزیز شهیدان مقاومت است. زنگنه خاطرنشان کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری، حمله به عین‌الاسد یک سیلی بود. انتقام اصلی خروج آمریکا و ادامه روحیه مقاومت است. پاسخ دیگر نیروهای وفادار مقاومت در این خواهد بود که دشمن را تا اعماق خودش با سیاست‌های نرم دنبال کنند.  

دکتر زنگنه بیان داشت: آمریکا با حمله‌ای که انجام داد، درحقیقت، از قواعد بازی نظامی عبور کرده و فصل جدیدی را برای نیروهای مقاومت اسلامی و نیروهای مقاومت و جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است. درواقع، آمریکا قاعده بازی را تغییر داده است و الآن نیروهای منطقه حق دارند مشابه او عمل کنند؛ زیرا آمریکا باید پاسخ این روش را انتظار داشته باشد. وی افزود: حمله به یک چهره نظامی کشوری در کشور دیگر هم کاری بود که آمریکا انجام داده است و ازاین‌به‌بعد، کشورهای دیگر می‌توانند این کار را بکنند. این در عرف بین‌الملل ایجاد قاعده جدید است. حمله به نیروی نظامی کشوری در کشور ثالث عرف جدید است.

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه قوه قضائیه می‌خواهد درخصوص این عرف جدید اقداماتی انجام دهد یادآور شد: آمریکا و صدام و رژیم صهیونیستی به دیوان کیفری بین‌المللی نپیوستند؛ چراکه می‌دانستند ممکن است در کشورهای دیگر مرتکب جرم شوند. وی خاطرنشان کرد: تشکیل دادگاه در ایران به‌خاطر ایجاد بحث حقوقی جدید در کشور و آغاز سلسله بحث حقوقی جدید در دنیاست که جمهوری اسلامی به کشورها اعلام می‌کند که اگر این شخصیت‌ها وارد کشور شما شوند، تحت پیگرد قضایی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرند. حتی در دادگاه‌های خود آمریکا، امکان کشاندن‌ آنها به دادگاه وجود دارد. این یک امکان هست و باید از آن استفاده کرد.