برگزاری کنفرانس بین‌المللی

یکجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل


کنفرانس بین المللی «یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل» توسط مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران و دانشگاه علامه طباطبائی، دوشنبه (۲۹ مهرماه) از ساعت ۹ صبح در  دانشگاه علامه طباطبائی (ره) با حضور کارشناسان و اساتید داخلی و خارجی در حوزه‌های حقوق بین الملل و روابط بین الملل برگزار می شود.


 محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در افتتاحیه این همایش سخنرانی خواهد کرد.

 

در این کنفرانس اساتید و متخصصین برجسته حقوق بین الملل از کشور‌های مختلف از جمله ایتالیا، هند، روسیه، فنلاند، ایتالیا، لهستان، پاکستان، ازبکستان، روسیه، مقدونیه، افغانستان حضور دارند.


کنفرانس مزبور با سخنرانی وزیر امور خارجه آغاز و در قالب چهار پنل تخصصی  با دبیری حمید رضاعلومی یزدی، معاون حقوقی وزیر علوم و با مدیریت آقایان امیرساعد وکیل،  پوریا عسکری،سعید خطیب زاده و  توکل حبیب زاده دنبال خواهد شد.

 

محور‌های کنفرانس به ترتیب زیر می‌باشد:

_توسعه حقوق بین‌الملل و چندجانبه‌گرایی

_ یکجانبه‌گرایی و سرنوشت صلح و امنیت بین‌الملل

_ یکجانبه‌گرایی و حقوق اقتصادی بین‌المللی

_ چندجانبه‌گرایی و آینده نظم بین‌الملل


گفتنی است پیش از این، چهار پیش نشست تخصصی این کنفرانس در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور با حضور اساتید و متخصصین برجسته حقوق بین الملل و روابط بین الملل برگزار شده است.

 

این چهار پیش نشست عبارتند از؛ ۱. پیامد‌های حقوقی-سیاسی یکجانبه گرایی ایالات متحده آمریکا در جامعه بین المللی در دانشگاه فردوسی مشهد؛ ۲. ابعاد حقوقی خروج آمریکا از برجام و آینده امنیت منطقه‌ای در دانشگاه شیراز؛ ۳. یکجانبه گرایی ایالات متحده، معاهدات بین المللی و آینده امنیت دسته جمعی» در دانشگاه رازی کرمانشاه؛ ۴. مدیریت تکانه‌های ناشی از تحریم و رفتار دول مختلف بر حوزه انرژِی ایران در دانشکده نفت تهران.